Ny danskurs för killar

Piruetter, pliéer och dansande sagor. Så kan man mycket kort beskriva dansen balett, som 17-åriga Tobias Bäckström brinner för. Det är bara en av danserna man kommer få prova på när danskursen för killar drar igång i dag.

Killdans. I dag börjar den nya danskursen för killar i åldrarna sex till nio år. Tobias Bäckström är ledare och rekommenderar alla att prova på dans.

Killdans. I dag börjar den nya danskursen för killar i åldrarna sex till nio år. Tobias Bäckström är ledare och rekommenderar alla att prova på dans.

Foto: Linnea Lundström

Barn2016-01-17 21:10

För Tobias började dansintresset när han gick i femman. Då hade Musik och Dansskolan en uppvisning på hans skola och så fort han kom hem bad han sina föräldrar att anmäla honom till en dansgrupp. Sedan dess har dansskorna knutits på flera dagar i veckan, och han har också gått dansklass på Svenska Balettskolan i Piteå under högstadiet.

Nu studerar han till att bli rörmokare, men dansintresset lever vidare. Från och med i dag kommer han leda en danskurs för killar mellan sex och nio år.

– Vi kommer prova på dans på flera olika sätt. Oftast modernt och jazz, men också lite balett. Mest kommer vi röra oss väldigt fritt på många olika sätt, leka mustikstopp där man ska frysa när muskiken stannar och så, berättar Tobias.

Baletten är enligt Tobias det som är allra roligaste. Det är det han dansat mest, men också det som är enklast för just honom.

– I modern dans och jazzdans är det mycket fria rörelser, och improvisation. I baletten är det mer strikta rörelser och det passar mig bättre, jag har svårt för det andra.

Han beskriver baletten som en väldigt fin dans att kolla på, med många hopp och snurrar. Många gånger dansas den som en duett, det vill säga med två dansare.

– Balett är en väldigt fin dans att kolla på. Det blir som en saga - ingen säger någonting men det är alltid något speciellt som framförs med dansen. Ibland en kärlekshistoria.

Tidigare har 17-åringen provat på flera olika sporter – simning, innebandy, handboll och fotboll. Men det var bara dansen som fastnade.

– Dans är inte som styrketräning eller hockey, man får hoppa och svinga med armarna och släppa loss på ett helt annat sätt.

Kursen som börjar i dag riktar sig enbart till killar i åldrarna 6–9. Det är ett initiativ från Musik och Dansskolan efter att man märkt att i stort sett alla killar som börjar i dansklasserna slutar efter ett tag, ofta för att man i gruppen blir ensam kille. Detta var någonting som Tobias själv fick uppleva när han började – han var den enda killen på hela skolan som dansade.

– Jag har inte tyckt att det varit jobbigt alls. Innan jag började dansa hade jag två kompisar som jag ofta umgicks med, men efter dansen har jag fått otroligt många fler kompisar, jag kände i stort sett alla på skolan. Det har bara varit en fördel.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om