En trafikolycka har inträffat, där två lastbilar ska ha krockat i korsningen mellan väg 94 och väg 95 söder om Arvidsjaur. Polis, räddningstjänst och ambulans är framme på olyckplatsen. Polis har spärrat av vägen och beställt bärgare. Vägen väntas vara avstängd i cirka 40 minuter, uppger SOS alarm. Ambulans ska föra två personer till vård för kontroll.
Uppdaterad 17:00
Enligt SOS Alarms operatör har räddningstjänsten avslutat sin insats, men polis ska fortfarande finnas kvar på platsen. Trafikverket anger att vägen fortfarande är avstängd.
– Vattenfalls personal är kallade till olycksplatsen, två elstolpar ska vara rammade. Det kan vara anledningen till att polisen är kvar och vägen är avstängd efter två timmar, säger operatören.
Uppdatering 17:20
Enligt Trafikverket är vägen inte längre avstängd.