Sommarens inlandsbanetrafik har gått mycket bra enligt vd Otto Nilsson. Tankarna och funderingarna på att även köra vintertid blir allt mer verkliga. I höst ska Otto Nilsson åka runt till de femton ägarkommunerna för att diskutera vad man kan erbjuda resenärerna på de olika stoppen längs med banan.
- Vi kör ju redan nu en del paketresor under vintern, och förstås till Jokkmokks marknad. Nu ska vi försöka utveckla detta, säger Otto Nilsson.
Utnyttjas inte
I nuläget ligger banan så gott som oanvänd från Storuman och norrut under vintern, eftersom det då inte finns någon godstrafik den sista biten. Men, enligt Otto Nilsson finns det i dagsläget stora värden som inte utnyttjas. Man har förare och tåg, det fattas egentligen bara ett hållbart koncept.
- Att resa med tåget genom ett nattsvart Norrbotten med massor av snö är väldigt exotiskt för många. Det måste vi ta vara på, säger han.
Vintertrafiken skulle i framtiden kunna fungera ungefär som sommartrafiken, men i nuläget är inget bestämt. Och på kommunen är man positiv till en eventuell satsning.
- På politiskt håll finns det stor enighet kring järnvägen, och vi är absolut positiva till en utvidgning, säger kommunchef Johnny Högberg.