Tonåringar dömda för flera bombhot

Ett upprört skype-samtal mellan två 18-åriga pojkar och den enes flickvän ledde i december ifjol till flera bombhot. Runt 500 människor i två skolor, bland annat Sandbackaskolan, utrymdes. Ynglingarna döms nu till skyddstillsyn för detta.

Sandbackaskolans tre byggnader och hela skolområdet utrymdes och spärrades av omedelbart efter bombhotet. Samma sak skedde i Gullspång i Västra Götaland och totalt berördes omkring 500 personer av hoten. (Arkivbild)

Sandbackaskolans tre byggnader och hela skolområdet utrymdes och spärrades av omedelbart efter bombhotet. Samma sak skedde i Gullspång i Västra Götaland och totalt berördes omkring 500 personer av hoten. (Arkivbild)

Foto: Göran Westerlund

ARVIDSJAUR2015-10-15 05:00

De unga männen, som i dag har fyllt 19 år, har känt varann i flera år. De har aldrig träffats öga mot öga, men umgåtts flitigt via spelsajter och liknande på internet och hållit kontakten.

Måndagen den 15 december pratade de via skype, till att börja med bara de två men så småningom anslöt den enes flickvän – och det var då det spårade ur.

Mobbad flickvän

Flickvännen berättade nämligen att hon var mobbad och trakasserad av flera personer i sin skola, Gullspångsskolan, och att lärare och skolledning kände till detta men inte gjorde nånting. När 18-åringen från Arvidsjaur i samma veva berättade att han blivit avstängd från Sandbacka föddes idén att bombhota skolorna, oklart vad detta skulle ge i respektive fall men tanken var i alla fall att på något sätt påverka, enligt vad som framkommit under rättegången.

Flera samtal ringdes ungefär samtidigt till flera olika personer vid de båda skolorna och hoten togs på fullt allvar. Både Sandbackaskolan med 275 elever och Gullspångsskolan (i Västra Götaland) med 170 elever plus lärare och annan skolpersonal utrymdes. Totalt berördes mer än 500 människor.

Skadestånd

Ynglingarna spårades ganska fort, greps och anhölls men släpptes efter förhör och inledande utredning av händelsen den 18 december. Båda var dock fortsatt brottsmisstänkta och kom att åtalas och döms nu för två fall av olaga hot (mot grupp) och falskt larm.

Arvidsjaurbon har bara medgett hot mot Gullstensskolan och slipper också det skadestånd som landstinget och räddningstjänsten i Arvidsjaur yrkat för den onödiga utryckningen. Ynglingen från södra Sverige döms däremot att betala 1800 respektive 8 040 kronor i skadestånd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om