Tilläggs-anslag krävs för att förverkliga personalide

Bygg om en lägenhet på Ringelsta till matsal och träffpunkt för de boende i grupp två.Förslaget kommer från personalen i grupp två och får respons i socialnämnden.

Arvidsjaur2006-12-07 00:00


Men för att kunna göra ombyggnaden måste kommunfullmäktige ge 100 000 kronor i tilläggsanslag.

Personalen i grupp 2 har vänt sig till socialnämnden med sitt förslag, att bygga om en tvårumslägenhet till en etta för att frigöra ett rum som ska användas till matsal och träffpunkt för de boende.

Engagerade

En förändring som, förutom att skapa en träffpunkt för de boende, också skulle innebära en lugnare måltidsmiljö. En förbättring för både boende och personal.

- Ett bra förslag och det visar att personalen engagerar sig, berömmer Henning Åhman, s, socialnämndens ordförande.

Men nämnden kunde ändå inte ge klartecken till ombyggnaden. I stället blir det kommunfullmäktige som får avgöra om personalens ide ska förverkligas.

- Det lät enkelt från början att bygga om, men det har visat sig att det kostar en del pengar eftersom man måste in i ventilationssystemet. Därför begär vi tilläggsbudget på 100 000 kronor från fullmäktige, säger Henning Åhman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!