Stenberg får ytterligare stöd

Socialdemokrater i tre av fyra kommuner i Pite älvdal står bakom Maria Stenberg som nytt landstingsråd efter valet nästa höst. På torsdagskvällen ställde sig en enhällig arbetarekommun i Arvidsjaur bakom Stenbergs namn.

ARVIDSJAUR2013-09-06 06:01

Piteå, Arjeplog och Arvidsjaur. Alla tre har enhälligt nominerat nuvarande riksdagsledamoten Maria Stenberg som nytt landstingsråd, tillsammans med nuvarande rådet, Kent Ögren.

Däremot är socialdemokraterna i Älvsbyn av en annan uppfattning. För en dryg vecka sedan sa arbetarekommunen ja till Ingela Lekfalk, Luleå.

En markering

– Hugget som stucket. Det är två mycket duktiga och kompetenta kvinnor, förklarar Tomas Egmark, ordförande för Älvsbyns socialdemokrater.

Enligt Egmark var beslutet enhälligt.

– Vi var också enhälliga när det gäller Maria Stenberg, säger Patrik Åhman, arbetarekommunens ordförande i Arvidsjaur.

Notabelt är kanske att i Arvidsjaur nominerades Maria Stenberg som första namn, före Kent Ögren.

– Egentligen har vi ingen direkt rangordning. Se det mer som en liten markering efter den turbulens som varit här uppe, säger Patrik Åhman.

Om några månader, närmare bestämt i november, avgörs om det blir Ingela Lekfalk eller Maria Stenberg som förs fram på s-listan som potentiellt, nytt landstingsråd.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!