Skulptur förstörd
En av skulpturerna i skulpturparken vid Nyborgstjärn i centrala Arvidsjaur har vandaliserats.Konstverket i granit har välts omkull och sedan slagits sönder.
FOTO: Nils Widman Kickie Sjöberg i Arvidsjaurs Konstförening visar den omkullvälta och förstörda skultpturen vid Nyborgstjärn.
Foto:
Vandaliseringen inträffade för en dryg vecka sedan och är polisanmäld.
Den förstörda statyn är gjort av den argentinske skulptören Juan Carlos Segovia och bär namnet "Siemba".
Konstverket kom till och inköptes av Arvidsjaurs kommun i samband med att konstskaparen Segovia var på Sverigebesök år 2002 och då stannade till i Luleå där han arbetade tillsammans med andra skulptörer.
Det nu förstörda konstverket har kunnat beskådas ända sedan invigningen av skulpturparken vid Nyborgstjärn i centrala Arvidsjaur.
- Vi har förstås polisanmält det inträffade men vädjar samtidigt till de som eventuellt sett något som kan sättas i samband med händelsen att i så fall höra av sig till kommunens kulturchef, säger Kickie Sjöberg som berättar att den vandaliserade statyn kostade cirka 30 000 kronor när den köptes in.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!