Saknaden av en halkig rumpa
Jag själv har två syskon. Från dem har jag ärvt en massa saker. Min tävlingsinstinkt har jag fått från min bror. Snudd på varje dag i min barndom färgades av ett mindre världskrig i vardagsrummet. Fjärrkontrollen till den hett eftertraktade teven var bytet och jag och min bror var de fasansfulla jägarna redo att ta till hårdhandskarna på varandra. Hade vi gjort upp detta såsom det gjordes under forntiden hade han självklart vunnit. Han var ju trots allt tre gånger större än mig. Men lyckligtvis hade jag ändå övertaget. Med ett hemligt vapen i form av tårfyllda hundvalpsögon och en framtandsglugg ofta förväxlad med Göta kanal lyckades jag gång efter gång vinna titeln som "oskyldig" hos mina föräldrar. I och med det blev jag också direktkvalificerad till förstplatsen i fjärrkontrollskriget.
Och min syster, she taught me to be a woman typ. Eftersom även hon var en liten rebell i hennes unga dagar, visade det sig att ett flertal av just de sakerna inte var helt rumsrena. Många är de gånger vi varit nära att få vattenskada, på grund av rutschkane-leken hon lärde mig en kväll i duschen. En len barnrumpa, lite tvål och ett halkigt badrumsgolv var den kombinationen som behövdes för att starta upp vårt systerskap.
Men med tidens gång växte vi konstigt nog alla tre, och nu är jag ensam ickevuxen kvar i min familj. Det är flera år sedan jag slogs om teve-dosan sist. Rutschkane-leken är också ett minne blott, men det har visserligen att göra med att jag blivit för stor för att rymmas på toagolvet. Min syster skaffar barn och min bror har flyttat från samhället. Kvar står jag, redo att försvara fjärrkontrollen, redo att tvåla in min rumpa. Men icke.
Fast så inser jag att trots att jag saknar de tider vi haft så har jag ännu mer att se fram emot. Syskon är lika nära en som ens händer och fötter sägs det. Så även om vi haft våra duster, även om jag, liknelse-talande, stukat min vrist bland, och även om mina fingrar klämts fast i bildörren mer än en gång så har jag kvar det viktigaste. Mina händer och fötter. Världens bästa
syskon.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!