Moderaten Lars Häggström konstaterade i alla fall att styrelsen för Kommunförbundet Norrbotten kommer att bestå av 14 ordinarie ledamöter - samtliga kommunstyrelseordförande/kommunalråd i sina respektive hemkommuner.
- Tolv av dessa är socialdemokrater vilket inte speglar den politiska kartan, s-dominansen är inte riktigt så stor i länet, sa Häggström.
Var emot
Att Jerry T Johansson i kraft av sitt ämbete som kommunalråd blir kommunens ordinarie ledamot var det inget snack om. Däremot yrkade Häggström att Lars Holmkvist, s, - den ersättare som kommunstyrelsen nominerat - skulle bytas ut mot kommunstyrelsens andre vice ordförande, centerpartisten S-O Granlund.Och så blev det också, men först sedan socialdemokraterna diskuterat saken i enrum.
- Jag trodde att alla partier var eniga när kommunstyrelsen klubbade sitt förslag till nominering, sa socialdemokraternas gruppledare Karl-Gustaf Lindström lite syrligt. Men i det här fallet ska vi bifalla oppositionens förslag, förklarade han.
Ett besked som Lars Häggström och hela oppositionen mottog med tacksamhet.
- Ett förnuftigt beslut, det tackar vi för, sa han.