Charlotte Olofsson Blomqvist är fastighetshandläggare vid polisen.
- Vi har försökt förhandla med kommunen i flera år utan resultat. Nu har vi bestämt oss för att flytta.
Uttömda
Den 31 mars nästa år ska lokalerna på Östra Kyrkogatan 1 i Arvidsjaur vara uttömda. Än har man inte börjat leta efter nya lokaler, men beräknar att komma igång med sökandet efter semestrarna. Den nuvarande lokalen är 1145 kvadratmeter stor, den nya bör vara ungefär 500 kvadratmeter. Alltså mer än en halvering.
- Det är inte bara i Arvidsjaur som lokalerna varit för stora, utan på flera håll i länet. Därför har vi nu börjat se över det här, säger Charlotte Olofsson Blomqvist.
Förvånad
Kommunens miljöchef Heikko Kairento blir förvånad över uttalandet. Han har precis tagit över ärendet efter Joakim Blomberg som inte längre arbetar vid kommunen.
- Som jag har förstått det är tanken att vi ska omförhandla kontraktet, så att de från och med den första april blir kvar på samma adress, men med mindre lokaler, säger han.
Charlotte Olofsson Blomqvist bekräftar att ett sådant avtal har varit på tal. Men att man aldrig hörde något från kommunen inom utsatt tid.
- Då var vi tvungna att säga upp kontraktet för att inte fastna, menar hon.
Skulle kommunen komma med ett förslag som möjliggör att polisen får vara kvar i samma byggnad, fast på en betydligt mindre yta, är det något som välkomnas av polisen.
- Det är alltid mycket jobb att flytta, så visst vore det bra om polisen skulle kunna vara kvar, säger Charlotte Olofsson Blomqvist.
Nya samtal mellan kommunen och polisen är nu att vänta.