Pengar till barns biobesök

Arvidsjaur är en av de 27 kommuner och skolor som beviljats stöd från Svenska filminstitutet för att främja barn och ungdomars upplevelser på bio. Totalt har mer än 1,3 miljoner kronor delats ut.

ARVIDSJAUR2013-06-17 08:34

Svenska filminstitutet delar ut stöd till skolor och kommuner två gånger årligen, en gång på våren och en gång på hösten.

Tanken är att pengarna ska hjälpa till att starta projekt som på sikt ska kunna finansieras med lokala medel.

Enda i länet

Bland de kommuner som i år får ta del av summan 1 305 000 kronor är Arvidsjaurs kommun. 40 000 kronor ramlar in i kommunkassan för ändamålet.

Kommunen är för övrigt den enda i länet som får möjlighet att starta projekt enligt filminstitutets intentioner.

Mest pengar fick Hallstahammars och Åstorps kommun med 100 000 kronor vardera och Borgholms kommun 90 000 kronor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!