Vandring är populärt bland turister som besöker Sverige.
- Många vill ut i naturen och på Visit Swedens callcenter är vandring den mest efterfrågade fritidsaktiviteten. På andra plats kommer fiske, säger Peter Manner.
Turistbyrån i Arvidsjaur är rustad att ta emot både vandrare och fiskare.
En uppdaterad fiskeguide, i vilken besökarna får tips om sjöar och vattendrag i kommunen att fiska i, finns klar. Samma gäller för de kartor som vägleder vandrare ut i naturen.
Upprinnelsen till vandringskartorna är det Leaderprojekt för en insats på Vittjåkk som Arvidsjaurs Orienteringsklubb för ett par år sedan sökte och fick beviljat.
Marknadsföring
- Genom projektet togs bland annat orienteringskartor fram och en tävling genomfördes. I projektet ingick också en upprustning av spänger i Vittjåkksområdet. Vi är glada för projektet, dels för att det behövdes en upprustning av lederna på Vittjåkk, dels för att vi också har andra vandringsleder som vi behövde marknadsföra på ett bättre sätt, säger Peter Manner.
Spångning
Nu finns ledkartor över såväl Vittjåkk som Reivo och Trollforsarna.
Spångningen av lederna på Vittjåkk blir klar i höst.
- Än behöver man gummistövlar eller grova kängor.
Arvidsjaurs hembygdsförening har markerat upp kyrkstigarna kring tätorten. Även dessa stigar presenteras på ett kartblad.
- Kyrkstigarna är ett kortare alternativ. Lederna på Vittjåkk kan ta upp till en hel dag att vandra, säger
Peter Manner.