Military weekend – en inblick i jobbet som jägare

Under helgen som var höll försvarsmakten Military weekend på Arméns jägarbataljon i Arvidsjaur.– Det är en möjlighet att komma in och känna lite på vad det innebär att arbeta inom försvarsmakten. Det finns ju många vägar in, och här vill vi ge en liten inblick av vad det innebär att jobba på Arméns jägarbataljon, säger löjtnant Sven-David Sörensen.

Fanjunkare Daniel Widmark inspekterar Shahida Kurvanovas vattenflaska. ”De nya benämningarna är jobbigast för många. En polotröja heter helt plötsligt 90-skjorta. Det vänder upp och ner på världen. Soldaterna tror att de har höga krav på sig, de sätter press på sig själva och vill definitivt inte göra fel”, säger han.

Fanjunkare Daniel Widmark inspekterar Shahida Kurvanovas vattenflaska. ”De nya benämningarna är jobbigast för många. En polotröja heter helt plötsligt 90-skjorta. Det vänder upp och ner på världen. Soldaterna tror att de har höga krav på sig, de sätter press på sig själva och vill definitivt inte göra fel”, säger han.

Foto: Malin Johansson

ARVIDSJAUR2015-10-12 16:24

Ingen kallas längre in till att göra värnplikten, men för att få upp intresset att arbeta inom försvarsmakten startades Military weekend, som genomförts en gång tidigare i Arvidsjaur.

– Den är för dem som är intresserade av tjänstgöring inom försvarsmakten i allmänhet, och vid Arméns Jägarbataljon i synnerhet. Här i Arvidsjaur är det inriktning mot jägare, säger Sörensen.

”Hitta i skogen”

Men helgen är inte i första hand för den helt oerfarna. Samtliga som var på plats hade i september genomgått Military weekend i Umeå. En av dem var Marigona Bligt från Sundsvall.

– Innan hade jag inte överlevt vid kris, men nu har jag lärt mig en del om att hitta i skogen och vilka verktyg som finns i naturen. När vi var i Umeå skulle vi bland annat plocka ner en camp.

Vi räknade med att det skulle ta 90 minuter, men när det var dags så fick vi bara en halvtimme på oss. Men det gick! Något man får lära sig här är att man kan så mycket mer än man tror, säger hon.

Stora förändringar

Marigona Bligt gjorde dessutom stora förändringar i sitt liv efter Military weekend i Umeå.

– Jag kastade ciggpaketet i diket och tränade varje dag när jag kom hem, ibland två gånger per dag. Det har gett jättestor skillnad på två veckor, säger hon, men det är inte bara fysiska förändringar hon känner av.

– Det har varit mycket grupparbete. Något jag verkligen tagit med mig är att om jag ser att någon behöver hjälp och alla andra är klara, så går man dit och hjälper till. Man frågar inte om de behöver hjälp, man bara gör det. Det har varit väldigt nyttigt för mig.

Ungdomar

Sex ungdomar födda mellan 1992 och 1994 spenderade helgen i Arvidsjaur.

Mestadels utomhus.

– Vi vill att det vi visat och det de fått göra gör att de väljer en anställning, kontrakt med hemvärnet eller annan organisation. Vi vill också att de ska sprida info vidare, lära sina vänner. Folk har ganska dålig kunskap om vad försvarsmakten är och vad vi gör, säger Sörensen.

Bilden av det militära framställs ofta som hård och skoningslös i film och tv, en schablonbild som inte besannades under helgen.

Pedagogiskt

– Det finns ju en massa fördomar att de skriker på en, att de ska få en att bryta ihop. Men det är väldigt pedagogiskt här, känns mer som lärare. Man kommer varann så nära, säger Shahida Kurvanova, som tillsammans med Marigona Blight reste från Sundsvall för att delta.

Ny miljö

– Vi satsar inte i första hand på disciplin och ordning. En stor del av helgen är att lära känna oss, den informella kontakten. Det är en ny miljö med nya befäl. Vi vill att de ska känna sig bekväma, säger sergeant Christer Viltstig.

Shahida Kurvanova är sedan tidigare aktiv inom lotta­kåren, där hon fick information om Military weekend.

”Helgen har varit jättebra och lärorik”

– Jag kommer nog inte att ansöka Arméns jägarbataljon, jag har inte de fysiska förutsättningarna.

– Men helgen har varit jättebra och lärorik, säger hon. Att det inte passar alla ser dock inte Sörensen som något negativt.

– Det är lika viktigt om någon som kommer hit och provar på inser att det här inte är för dem, säger Sörensen.

En som däremot blev väldigt intresserad att söka in till Arméns jägarbataljon i Arvidsjaur var Daniel Rydén från Skellefteå.

– Jag är intresserad av försvarsmakten och även att tjänstgöra.

– Jag har varit intresserad av militären ända sedan jag var 12 år, säger han.

Fakta Arméns jägarbataljon

Officerare heltid: 81, deltid: 90

Soldat heltid: 122, deltid: 77

Civilanställda: 6

Varav kvinnor, alla kategorier: 18

Utbildningstid soldat: 11 månader, ansökan i oktober

&empmargin;Utbildningstid officer: 18 resp 36 månader, beroende på kategori och inriktning

Fakta Military weekend

&empmargin;För: Den över 18 år som vill veta mer om hur det är att vara verksam inom Försvarsmakten

&empmargin;Testa på: Laga mat och orientera sig i skogen, sova utomhus, marschera, vapenhantering, materialvård.

&empmargin;Nästa steg: GU-F Grundläggande utbildning för frivilliga

GMU: Grunndläggande militärutbildning

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om