Midsommarafton på gammeldags vis

Nygräddade våfflor, dragspelsmusik, nylövad midsommarstång och blommor i håret. Hembygdsföreningens midsommarfirande på Gamla Prästgården i Arvidsjaur innehöll alla viktiga beståndsdelar.

ARVIDSJAUR2013-06-24 06:01

Vissa saker måste få förbli som de alltid varit. Man vill ha sin blomsterkrans i håret, man vill sjunga och dansa ”små grodorna” även om det är lite pinsamt och de beska dropparna måste finnas med i nubbeutbudet, hur illa de än smakar. För så är det.

Sommaridyll

Midsommar på traditionellt vis med dans runt stången, fika och livemusik firades med Arvidsjaurs hembygdsförening under fredagen vid Gamla Prästgården i Arvidsjaur. En sommaridyll med ängsblommor, gamla timringar och en riktig midsommarstång. Agnetha Ruuth från Luleå, medlem i hembygdsföreningen, tyckte att det var viktigt med en samlingspunkt.

– Det är ju inte alla som åker bort till sommarstugor för ett firande, sade hon.

Uppskattat

Och även om solen lyste med sin frånvaro, stod det klart att det var många som uppskattade arrangemanget. Parkeringarna kring prästgården var alla upptagna, borden fullsatta med fikasugna och på vallen trummade pigga barnsben till tonerna av Ingbert med komp från scenen.

– Ingen hade väl kunnat ana att det skulle ske en sådan stor anstormning av besökare, sade Lena Lindgren, Hembygdsföreningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om