Kristinas argument gick hem på stämman

politik. Den gångna helgen bevistade centerpolitikern Kristina Bäckström, Arvidsjaur, sin första partistämma. Deltagandet gav mersmak.- Jag fick bland annat vara med och påverka frågan om resurser till internationella biståndsinsatser, säger hon.

Arvidsjaur2007-09-04 00:00
Det var i samband med det senaste försvarsbeslutet som Kristina Bäckströms intresse för politik väcktes på allvar. Då handlade engagemanget om att rädda kvar den militära verksamheten i Arvidsjaur, vilket också lyckades.

Förra hösten valdes hon in i kommunfullmäktige för centern och har på kort tid tagit plats i barn och ungdomsnämnden samt i kommunens budgetutskott. Hon är dessutom invald som ledamot i distriktsstyrelsen för centern i Norrbotten.

-  Jo, det har gått ganska fort, erkänner Kristina, nyligen hemkommen från sin
första partistämma.

Kul att påverka

Stämman hölls i Kalmar och den relativt färska fritidspolitikern från Arvidsjaur satte sitt eget avtryck på stämman.

-  Kul att kunna påverka fast man känner sig som en nybörjare och representerar en liten kommun, säger hon.

Kristina Bäckström var upp i talarstolen vid tre tillfällen. Hennes försvarspolitiska engagemang framskymtade tydligt då hon föreslog att det ska gå att använda biståndspengar för att bekosta internationella biståndsinsatser där svenska militärer används.

-  Militär personal medverkar ofta i insatser av humanitär natur, baserade på bistånd eller har sin grund i ett FN-beslut. Det är inte rätt att såna insatser enbart ska bekostas av försvarets budget, säger hon.

Arbeta utomlands

Hon nämner exempel från sin egen arbetsplats Armens jägarbataljon där en stor andel officerare skickas utomlands för att arbeta.

-  De som är kvar på bataljonen får slita hårt. Samtidigt får hundratals ungdomar besked om att de inte får göra sin värnplikt eftersom försvaret saknar resurser att tillsätta vakanserna.

Vid centerstämman ingick Kristina Bäckström i en kommitte med uppgift att bearbeta olika motioner rörande internationellt engegemang. En motion om ökad samverkan mellan civila myndigheter och Försvarsamakten hade godkänts av partistyrelsen.

- Vi gick ett steg längre med vårt förslag och fick hela stämman med oss. Det känns bra att partiet nu ska jobba för den här frågan inom allianssamarbetet, säger Kristina Bäckström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om