Journalister invaderar Arvidsjaur

Sällan har Arvidsjaur varit så journalisttätt som just denna vecka. Närmare 300 personer från hela världen som är verksamma inom yrket kommer att passera kommunen de närmsta dagarna.

ARVIDSJAUR2014-01-26 06:00

Så vadan denna uppståndelse, frågar man sig. Jo, när Volkswagen lanserar sin nya Golf R och väljer att göra det i Arvidsjaur, då ska det givetvis göras med en del pompa och ståt. Och den bästa publiciteten får man givetvis om man får journalisterna att vara på plats.

– Cirka 280 motorjournalister från världens alla hörn är inbjudna och hitflugna i chartrade plan av VW att komma hit en natt och uppleva bilen i verkligheten, säger Jan Edvardsson, Exclusive Car Events som står för bakomkulisserna-arrangemanget kring eventet.

Koncernchefen för Volkswagen AG, Martin Winterkorn, beslöt sig också för att flyga till Arvidsjaur för att delta i eventet. Med sig hade han rallyvärldsmästaren Sebastian Ogier som fick visa vad han gick för ute på isen på Arvidsjaursjön.

– Vi har flera olika banor upplogade på isen som journalisterna får leka runt på i varsin Golf. Vuxenleksaker när de är som allra bäst. De som är här i dag kommer från USA, Kanada, Ryssland, Spanien och Korea, berättar en av instruktörerna som tar emot på isen.

– Sådana här event är otroligt viktiga för företaget. Vi vill förstås visa upp vår produkt, och det låter som om journalisterna som varit här och hunnit åka hem och börja publicera material är nöjda med vad de sett och kört.

Lanseras i helgen

Den färdiga produkten, Golf R, lanserades alltså under helgen men har rullat i kommunen betydligt längre än så.

– Den har testats på våra vägar och i Slagnäs innan den nu visas upp för världspressen, säger Edvardsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!