De kunde berätta om sommaren 2006, som innebar 75 resdagar under elva veckor och med 12 300 avstigande resenärer på Inlandsbanan. Dessutom åkte 550 paketresenärer med på Inlandsbanan.
Sommartrafiken
- Där ser vi en utveckling. Antalet paketresenärer, alltså de som köpt ett paket med resa, boende på hotell och med aktiviteter, var ett apr hundra för några år sedan. Vi siktar på att snart ha 1 000 paketresenärer, sa Tommie Jirhed.Planeringen för 2007 är i full gång. Klart står redan att sommartrafiken ska pågå mellan 18 juni och 2 september och med högsäsong under perioden 25 juni-5 augusti. Det kommer att bli morgonavgång från Östersund respektive Gällivare, med tågbyte i Sorsele. Under högsäsong kommer det att bli dubbelturer på sträckan Östersund-Mora.
Inlandsbanan, Grand Nordic och entreprenörerna inom besöksnäringen längs Inlandsbanan laddar även upp inför 100-årsjubileum.