Feriejobb till alla unga i Arvidsjaur

I Arvidsjaur finns det feriejobb till alla. Åtminstone till alla ungdomar födda 1990-1992.

Arvidsjaur2008-04-18 00:00
ARVIDSJAUR (NN)H

- Vi förväntar oss cirka 250 ansökningar och vi kommer att kunna erbjuda alla jobb, antingen i kommunal verksamhet eller i föreningslivet, säger Bengt Noren, personalledare vid Ideum.

Ansökningarna till sommarens feriejobb i Arvidsjaur pågår för fullt, den 4 maj är sista ansökningsdagen.

- Nytt för i år är att alla ansökningar till feriejobben sker elektroniskt, via blankett som finns på kommunens hemsida, säger Bengt Noren.

För att alla i årskurs nio på grundskolan och årskurs ett och två på gymnasiet ska kunna få feriejobb har jobben fördelats på fem perioder.

- Period ett börjar den 9 juni, sista arbetsdag i period fem är den 17 augusti. Alla feriearbetare garanteras en period om 80 timmar, alltså två veckor.

Feriejobben finns inom både kommunal verksamhet och hos föreningar.

- Vi kommer att prioritera för att fylla upp feriearbetsplatserna inom vård och omsorg. Baden behöver också många feriejobbare, säger Bengt Noren.

Inför sommaren har Ideum, som administrerar feriejobben, arbetat för att nå ut till fler föreningar för att på så sätt skapa feriejobb för fler ungdomar.

- Därför finns det feriejobb även hos till exempel bygdegårdsföreningar, byaföreningar och slåtterföreningar.

- Det är ett krav att den kommunala verksamheten eller den förening som tar emot feriearbetare dels ska ha skriftligt utsedd handledare och att dessa deltar i den utbildning som vi anordnar i slutet av maj när vi går igenom mottagande, försäkringar, arbetsmiljöfrågor och andra regler med mera. För många av ungdomarna är feriejobbet det allra första jobbet, då är det viktigt att de tas emot på ett bra sätt, säger Bengt Noren.

Lönen till de feriearbetande ungdomarna i Arvidsjaur blir i sommar 53 kronor per timme för de som är födda 1991 och 1992, medan de som är födda under 1990 får 67 kronor per timme.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om