EU sponsrar bredband mellan inlandskommuner

Malå kommun beviljades i går 580 000 kronor från Mål 1-programmet Norra Norrland för ihopkopplingen av bredbandsnät med Arvidsjaur.

Arvidsjaur2006-12-07 00:00
Projektet leder till en länsöverskridande, öppen och konkurrensneutral, IT-infrastruktur med hög kapacitet, som bidrar till ett robustare nät och med möjlighet till alternativa kommunikationsvägar.

Det leder också till att näringslivets, till exempel biltestindustrin, krav på fungerande infrastruktur inom området kommer att uppfyllas.

Bidraget, som strukturfondsdelegationen beviljade vid gårdagens möte, motsvarar Malås del i sammankopplingen och Arvidsjaur förväntas få samma stöd för sin del i satsningen.

Strukturfondsdelegationen beviljade medel till ytterligare 16 projekt, bland annat till det redan pågående projektet Swedish Lapland, som för 2,7 miljoner kronor.

Projektet ska genom riktade kompetenshöjande insatser stärka konkurrenskraften hos små och medelstora företag för at på så sätt vidga marknader och utveckling av produkter inom besöksnäringen i Norrbottens län. Bland medlemmarna i projektet finns Arjeplogs kommun, Arjeplog Lappland Besöksservice AB och Arvidsjaurs turistbyrå.

Bland andra projekt som beviljades EU-medel kan nämnas Umeå universitets kompetenscentrum för säkerhetsrelaterad verksamhet (900 000 kr) och Dans i Nord/Piteå kommuns projekt Ringdansen (209 105 kr).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!