Blänkande vrålåk till beskådning

Det var gott om vackra och välpolerade vrålåk med kromade detaljer bland de 70-talet fordon från hela Norrland som i lördags fanns till beskådan vid årets upplaga av inlandsföreningen Silverroad Cruisers Route 95 sedan länge traditionella årliga nostalgiträff i Arvidsjaur.

Nöjde ägaren till den välbevarade Dodgen av årsmodell 1959, Pitebon Sören Burman, belönades förutom äran med  både pokal och diplom.

Nöjde ägaren till den välbevarade Dodgen av årsmodell 1959, Pitebon Sören Burman, belönades förutom äran med både pokal och diplom.

Foto: Nils Widman

ARVIDSJAUR2017-06-11 21:35

Lördagens bilutställning var den 16:e i ordningen som medlemmarna i den lokala föreningen för veteranbilar anordnade. Många, både ortsbor och tillresta, tog i det fina sommarvädret chansen att på nära håll bländas av bland annat de många välskötta amerikanska vrålåken med spegelblanka kromdetaljer.

Välpolerade klenoder från förra seklet som deras ägare, en del riktig långväga, nu åkt till utställningen och låtit ställa upp till allmän beskådan vid strandkanten på Camp Gielas-området.

En del veteranfordonsägare fick också nöjet att av arrangörsföreningen Silverroad Cruisers Route motta diplom och utmärkelser för sina välbevarade ”ögonstenar”. Pitebon Sören Burman tilldelades utmärkelsen årets ”People choise”. Det är det pris som anses allra finast och mest prestigefylld eftersom det är besökarna som utser vinnaren.

Veteranbilsfantasten Burman fick flest publikröster för sin urläckra Dodge Custom Super D 500 av årsmodell 1959. En ögongodis (som har en prislapp på långt över en miljon kronor) som det enligt ägaren bara finns 23 exemplar av i hela välden, varav en numera har sin hemort i Piteå.

– Jag fick möjlighet att förvärva denna vackra bil så sent som under fjolåret av en person i Dalarna, berättade de nöjde vinnaren som också klargjorde att hans vrålåk redan innan helgens vinst i Arvidsjaur hunnit med att få en liknande utmärkelse vid en bilträff i finska Uleåborg.

Nämnas bör förstås till slut att lokala bandet ”Garribalders”, också traditionsenligt, bjöd på live-underhållning med 50- och 60-talsklassiker vilket troligen också spädde på nostalgikänslan hos bilträffsbesökarna i Arvidsjaur.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om