Åtalad för fem år gammal hembränning

Polisen hittade en liten spritfabrik i mannens källare sedan han pekats ut som leverantör av hembränd sprit.Trots det nekade han till alla anklagelser när tingsrätten tog sig an målet på torsdagen.

Arvidsjaur2006-11-24 00:00
Händelserna som rullades upp vid tingsstället i Arvidsjaur i går hade hela fem år på nacken. Den åtalade har vistats utomlands och har tidigare inte kunnat nås för delgivande av stämningsansökan.

Polisen fick 1 november 2001 ta emot en anmälan om att en person i en by utanför Arvidsjaur levererade hembränd sprit till en tio år äldre man i en annan by.

Polisen besökte den äldre mannen och hittade en dunk innehållande två liter sprit. Mannen erkände inte bara innehavet, han pekade dessutom ut den åtalade - nu 47 år gammal - som leverantör. Detta styrktes också av ett vittne som sett 47-åringen bära något som han med stor säkerhet menade var en dunk med sprit till kunden.

Sprit i källaren

Vid husrannsakan hemma hos 47-åringen hittade polisen i mannens källare två 25-liters dunkar med sprit samt en rad attiraljer för sprittillverkning.

- Det var inte mina grejor. En annan person hade lånat min källare för att tillverka vin. Jag gick själv på kryckor och kunde inte gå ner i källaren på minst ett halvårs tid, sa den åtalade.

Så sa han dock inte när polisen "hälsade på".

- Han förklarade att han skulle göra vin men hade glömt att sätta ner frukten, berättade en av polismännen som gjorde husrannsakan.

47-åringen nekade också till att ha levererat sprit till den 57-årige mannen.

- Jag brukade köra hem vatten till honom för han hade ibland problem med frusna vattenledningar. Och hur skulle jag kunna bära spritdunkar när jag behövde kryckor för att ta mig fram? frågade 47-åringen.

"Osannolika versioner"

Åklagare Anna Bergström tyckte att den åtalade kom med osannolika versioner och yrkade på kraftiga dagsböter för olovlig sprittillverkning och olovlig hantering av mäsk.

Den åtalade som förde sin egen talan underströk att vittnet inte med säkerhet kunnat berätta att han sett honom själv bära en dunk och inte heller vad den i så fall skulle ha innehållit.

Dom meddelas 7 december.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om