Årets Mångfaldsvecka inleds nu på söndag 18 oktober och avslutas på FN-dagen den kommande lördagen 24 oktober. Under veckan blir det aktiviteter för både skolorna och för allmänheten. Filmer, föreläsningar, dansföreställning, samtal, fest och konsert. Allt med fokus på det här med mångfald, att vi är lika fastän vi har olika ursprung, tro, sexuell läggning, funktionsnedsättningar och vad det än må vara som ändå gör oss olika.
Kristina Grubbström slår fast att det är svårt att mäta vilken effekt Mångfaldsveckan hittills har haft i samhället men hoppas och tror att den bidragit till bättre kunskap.
Carina Högdahl, församlingspedagog, har märkt effekt.
– Gensvaret hos många ungdomar är positivt, de tycker att det är spännande och intressant, säger hon.
Camilla Freedman, barn- och ungdomskulturansvarig i kommunen, ser Mångfaldsveckan som ett sätt för kommunen, det civila samhället, föreningar med flera, att förenas och tillsammans lyfta arbetet med mångfald och allas lika värde:
– Men det jobbas med det här hela tiden, i skolan till exempel, och inte bara under en vecka.
Årets Mångfaldsvecka inleds med Pridesöndag i kyrkan och församlingshemmet. Först en gudstjänst på temat Regnbågen vårt tecken, sedan föreläsning av Jan Olof Madeleine Ågren från Rättvisecentrum. Därefter tar RFSL Piteå älvdal vid med bland annat föreläsningar och samtal med Niclas Christoffer om att vara offentlig HBTQ och med Fredrik Engdahl om att vara transperson.
Veckan anslutas på lördag med att Rädda Barnens ungdomsgrupp ordnar fest för alla.
– Det blir mat från olika länder och underhållning av ungdomar som bor här i Arvidsjaur, både infödda svenskar och från andra länder. Jag tror att festen kommer att bli riktigt bra, säger Carina Högdahl.