Svår snörök vid frontalkrocken

En 27-årig man från Hortlax skadades lindrigt vid en frontalkrock i Långträsk, Arvidsjaur  på lördagen

Foto: Johan Nilsson/TT

ARVIDSJAUR UPPDATERAD2018-01-20 10:01

Trafikolyckan inträffade vid 9.30-tiden på lördagsförmiddagen efter riksväg 95, Tallbergsvägen i Långträsk, cirka en mil nordväst om Arvidsjaur. Ett av fordonen låg bakom ett ekipage med släp, och höll ut mot mittlinjen för att påbörja en omkörning, strax före en raksträcka. Svår snörök försvårade siktförhållandena längs vägen. Ett mötande fordon kom körande i motsatt riktning och kollisionen blev våldsam, med bilarnas fronter snedställda mot varandra. Ett av de kolliderande fordonen hade ett släp kopplat bakom bilen.

Sammanlagt befann sig tre män i de två fordonen.  SOS Alarm skickade två ambulanser, från Arvidsjaur och Arjeplog, till olyckan samt personal från räddningstjänsten i Arvidsjaur. I närområdet befann sig även polisens helikopter som dirigerades till olycksplatsen för att kunna bistå med hjälp.

Samtliga tre inblandade män fördes med ambulanstransport till vårdcentralen. En 27-årig man, hemmahörande i Hortlax, fördes till Sunderby sjukhus akutmottagning. Han flyttades senare till intensivvårdsavdelningen för observation. I samband med olyckan hölls vägen helt avstängd under någon timme.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om