Militärt fackeltåg lyste i mörkret

Ett fackeltåg lyste upp samhället. Jägarbataljonen tågade genom Arvidsjaur i den årliga julavslutningen och bataljonschefen vill hedra återvända från Afghanistan.- Tyvärr har det kostat priset av en soldat, säger Urban Edlund.

Totalt 90 militärer tågade förbi Storgatan på onsdagmorgonen i den årliga marschen till kyrkan.

Totalt 90 militärer tågade förbi Storgatan på onsdagmorgonen i den årliga marschen till kyrkan.

Foto: Kent Norberg

ARVIDSJAUR 2010-12-16 06:00

Nyvakna Arvidsjaursbor mötte ett militärt fackeltåg strax före åtta på morgonen. Officerare på Arméns jägarbataljon tillsammans med nyanställda soldater och gruppbefäl och kvarvarande värnpliktiga tågade efter Västlundavägen och Storgatan på väg till kyrkan för sin årliga julavslutning.

Julmarsch
Totalt 90 personer gav sig ut på julmarsch.

- Det startade på tidigt 80-tal och förr i tiden var det hela värnpliksomgången med 500-600 soldater, säger bataljonschefen Urban Edlund.

Julledigheten närmar sig och Urban Edlund vill hedra de 10 officerare från bataljonen som återvänt från Afghanistan och nu är i Stockholm, samt soldaten som dog i striderna.

- Det har varit en påfrestande tjänstgöring och de har gjort ett bra jobb. Tyvärr har det kostat priset av en soldat, Kenneth Wallin gjorde sin grundutbildning här på jägarbataljonen 2006, 2007, säger Urban Edlund.

2010 har varit ett positivt ansträngande år på Arméns jägarbataljon berättar bataljonschefen. 50 nya har anställts hittills.

- Vi känner att vi börjar skörda framgångar. Rekryteringen har gått bra och det är stort intresse från ungdomar att söka som soldat, det är även stort intresse från officerare på andra förband att söka till oss.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om