Didrik på jakt efter upplevelser 200 dagar per år

Jakt är en livsstil för Didrik Skarin, Arvidsjaur. Han jagar uppskattningsvis tvåhundra dagar per år.- Men det är inte nödvändigt för mig att fälla vilt, jakten är rik på upplevelser som till exempel vad hunden gör. Och jag jagar mycket med kameran också.

Är där någon grävling hemma? Borderterriern Emir trivs med att undersöka grytens gångar. Men han kan annat också, Emir tränas även som eftersökshund.

Är där någon grävling hemma? Borderterriern Emir trivs med att undersöka grytens gångar. Men han kan annat också, Emir tränas även som eftersökshund.

Foto: Göran Westerlund

ARVIDSJAUR 2012-08-25 06:00

Jakthundar betyder mycket för Didrik.

- Ska man lyckas med jakt måste man vara förberedd, hundarna måste vara fräscha och tränade. Det finns inga genvägar.

Därför ägnar han tid åt sina tre hundar, schillerstövaren Stoja, vorstehn Sazoo och borderterriern Emir.

"Lydnad är A och O"
- Lydnad är A och O när man jagar med hund, det gäller alla jakter. Det krävs mycket jobb för att få till en bra hund och lyckas du, då har du roligt när du jagar.

Med borderterriern Emir startade Didrik jaktsäsongen redan den första augusti, när grytjakten börjar. Under hösten blir det sedan också fågeljakt med vorstehn Sazoo och rävjakt med schillern Stoja.

- Med flera olika hundar kan man ägna sig åt olika sorters jakt. Och om schillern driver räv och räven går i gryt, ja då kan jag hämta Emir och byta från drevjakt till grytjakt.

Mårdhund, en potentiell spridare av allmänfarliga sjukdomar som till exempel rävens dvärgbandmask och rabies, står på listan över rovvilt som Didrik vill hålla efter. Ännu har han inte jagat mårdhund men är redo:

- Vi kan nog inte stoppa den helt men vi kanske kan hindra den.

Från östra Asien
Mårdhunden kommer ursprungligen från östra delarna av Asien men togs under första delen av 1900-talet som pälsvilt till västra delarna av före detta Sovjetunionen och som nu breder ut sig i Europa. Via Finland har mårdhunden kommit till Norrbottens län.

Didrik berättar att det finns en bekräftad mårdhundsobservation från Arvidsjaur för några år sedan, en mårdhund som blivit överkörd av en bil.

- I de allra flesta fall när folk sett mårdhund har det dock visat sig att det egentligen är grävling de sett.

Räv är annars något av ett favoritvilt för Didrik.

"Rävjakt
fascinerar"
- Rävjakt fascinerar. Inget djur kan jagas på så många olika sätt som räv, säger han och nämner vakjakt, lockjakt, fällfångst, och jakt med både stövare och grythund som exempel.

- Räven är ett vackert djur. Och listigt, räven har bra minne.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om