Helena Christensens huvudsakliga intressen är att samla på och renovera fotogenlampor, bygga akvarium, segelflyg och köra isracing. Dessa kan sägas ligga ganska långt ifrån att pyssla och möblera i dockhus.
Men när hennes mamma Kerstin dog för snart 30 år sedan följde dockhuset med övrigt arvegods. Hon betsade det lite, sprayade på klarlack och piffade upp det, men mer blev det inte gjort och det hamnade i skymundan. Men nu har det pampiga dockhuset fått komma fram i ljuset och står i centrum i rummet.
– Ja, vi gjorde mer en arkeologisk utgrävning än en städning kring jul och då hittade jag dockhuset under en massa damm, säger Helena Christensen och fortsätter:
– Min mamma byggde det. Det är en byggsats i trä och det är fullproppat med möbler, lampor och allt som finns i ett riktigt hem, säger Helena Christensen.
Och det är sannerligen ingen överdrift. Inget fattas i det meterhöga huset som har åtta rum. Det finns en tre centimeter hög bibel med riktig text, riktiga pyttesmå tvålar, ett äggskåp, en grillad kyckling, kokta kräftor och fruktskålar. Men även tebrickor i äkta silver, byttor i koppar och emaljerade pannor.
– Mamma hade hängt upp alla lampor men hann inte dra elen innan hon gick bort 1992. Nu tömde jag det, rengjorde allt och satte upp all kabel. Min man är bra på el så han kopplade allt och nu lyser det. Och häromdagen så har bästa vännen Eva varit här och vi har ställt tillbaka möblerna – nu är det bebott, säger Helena Christensen.
Hon har tillverkat en plexiglasskiva som hon har på plats för att det inte ska damma in, för någon fler städning av de åtta rummen vill hon helst inte vara med om.
– Nej, det är så fullt med möbler och småsaker så jag var tvungen att lägga alla prylar i var sin kartong för att sedan veta i vilket rum de skulle vara när jag städat klart, säger hon och plockar bland flera unika små saker.
– Kolla här, det står till och med Milda på det här margarinpaketet. Och här är det en fiol med riktiga strängar och det står Pepsodent på den här minimala tandkrämstuben.
Det finns även ett särskilt syrum med bland annat ytterst små stickor, symaskin, provdocka och tygbuntar.
Själva dockhuset är i engelsk stil, tankarna går till flera olika Disneyfilmer. Möblerna och inredningen visar tidigt 1900-tal även om allt förmodligen är tillverkat på 80-talet.