För en tid sedan deklarerade Maria Stenberg att hennes tid som norrbottnisk riksdagsledamot är över när hennes mandatperiod går ut nästa år.
Samtidigt har hon även klargjort att hon vill bli nytt landstingsråd efter Britt Westerlund Luleå, som deklarerat att hon inte ställer upp till omval 2014.
Fastare mark
Att nu Stenberg ska ses som en rejäl utmanare till Ingela Lekfalk, som nominerats av arbetarekommunen i Luleå, står klart.
På måndagskvällen sällade sig nämligen socialdemokraterna i hemkommunen Arjeplog till de som förordar henne på posten. En enhällig arbetarekommun sa ja till Stenbergs namn, tillsammans med Kent Ögren.
– Det känns hedrande, säger Maria Stenberg i en kommentar på telefon från Polen där hon befinner sig.
Och hon räknar med att det blir en tuff kamp mellan henne och Ingela Lekfalk.
– Hon är en stark kandidat som nomineras av länets största arbetarekommun. Men jag är beredd att ta fighten. Vid valkonferensen i november ser vi vem som vinner, säger Maria Stenberg.
En liten krydda i sammanhanget är att Ögrens hemkommun, Jokkmokk, klubbat igenom samma konstellation. Kanske en lite fingervisning om vem landstingsstyrelsens ordförande, Kent Ögren gärna ser vid sin sida.
Notabelt är att även Piteå arbetarekommun förordar duon Ögren och Stenberg.
Odramatiska
Nomineringarna i Arjeplog när det gäller kandidater till riksdag och landsting, blev tämligen odramatiska. Förutom Maria Stenberg nominerades även Anders Burman Slagnäs och Mats Abrahamsson på landstingslistan.
När det gäller nomineringarna till riksdagen nominerar Arjeplogs arbetarekommun i första hand Sven-Erik Bucht Haparanda och som nummer två, Hannah Bergstedt Piteå.