Uppsägningar i Arjeplogs kommun

Uppsägningar. Minskad penningpott till kultur-, fritids- och utbildningsnämnden i Arjeplog gör att tjänster försvinner. Vid kfu-nämndens senaste sammanträde togs beslut om att sammanlagt 6,5 tjänster ska dras in.

Arjeplog2006-12-15 00:00
Kfu-nämnden räknar med att det blir uppsägningar även om en del indragningar löses genom naturlig avgång. Från årsskiftet försvinner en tjänst i familjedaghem om en halv tjänst på Öbergaskolan. Till hösten försvinner ytterligare 1,5 tjänst vid Öbergaskolan och tre tjänster inom barnomsorgen. 0,5 tjänster dras in på Kyrkholmsskolan.

Kfu-nämnden beslutade att Margaretha Gullbrand får fortsätta som vikarierande rektor. Tjänsten innehas av Bengt-Urban Fransson som valts till kommunalråd i Arjeplog för en ny fyraårsperiod.

Kfu-nämnden avslog ansökan från gymnasieeleverna Emelie Söderberg, Anna Ranberg och Emilia Lestander om bidrag till projektarbete. Eleverna tänker åka till Thailand och arbeta som volontärer och delta i uppbyggandet efter tsunami-katastrofen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om