Gymnasiet blev inte som hon tänkt, så hon hoppade av, trots drömmar om att bli veterinär. Pappa Sölve sådde ett frö en dag. Han sa något i stil med; "Du som är så duktig att teckna skulle väl kunna bli tatuerare".
Men Ida-Marie började istället jobba som hemhjälp i Sulitjelma i Norge. Och sedan for hon till Island för att plocka tomater. Där träffade hon blivande sambon, holländaren Gerard. Och han var tatuerad, och han hade kontakt med sin tatuerare som visade sig positiv till att ta emot en praktikant.
Till holland
Då bar det av till Holland. Första tatueringen hon gjorde på egen hand var på Gerard.
- Jag var sjukt nervös, jag drog linjerna i luften flera gånger innan jag vågade börja, berättar Ida-Marie.
Hon fick godkänt. Hennes läromästare tyckte att hon gjorde sitt första jobb bättre än vad han gjorde när han startade.
Hon minns också hur det riktigt kliade i fingrarna för att få komma igång. Nu kan hon hålla på i timmar bara för att det är så roligt.
I dagarna öppnar hon egen studio i byn Jutis. Hon har redan bokat in kunder. Och varje gång hon åker till Arjeplog är det alltid någon som frågar om tatueringar.
Testkunder
Föräldrarna har fått vara testkunder, liksom systern och en av bröderna. Ida-Marie förklarar att hon kommer att hålla hårt på åldersgränsen. Hon kommer inte att tatuera någon under 18 år.
- Jag lät göra en svanktatuering själv när jag var 17 år. En typisk "fjortisgrej" som jag ångrar. Så småningom ska jag fixa till den.
Favoritmotiv
Bland favoritmotiven just nu märks framförallt djurporträtt.
- Jag gillar att jobba med gråtoner och skuggningar, som när man tecknar med blyerts. Och jag vill gärna veta vad mina kunder har för idéer med sina tatueringar. Jag ska göra en G-klav bakom örat på en kund. Jag kommer nog att fråga lite om den. Och när någon vill tatuera namnet så sin pojk- eller flickvän ber jag dem tänka efter lite extra. Själv skulle jag inte göra en sån tatuering.
Ida-Marie Westerlund ser inte Jutis som någon omöjlig plats för att öppna en tattoo-stuide.
- Jag är bekväm här, det är hemma och jag är lugn.