Slagnäsloppis räddar föreningens ekonomi

För andra året i rad håller Slagnäs Intresseförening en loppmarknad i nedlagda Konsumbutiken.- Föreningen lider av ständig penningbrist, så vi anordnar loppmarknad för att få in någon krona, säger Hilbert Löfmark, styrelseledamot.

Arjeplog2006-07-13 00:00
Loppmarknaden i Slagnäs säljer bara.

- Vi köper inget. Allt som vi säljer är skänkta prylar. De som lämnar saker till oss får inte betalt. Det får inte vi som jobbar heller. Vi i styrelsen turas om att sköta om loppmarknaden, säger Hilbert Löfmark.

Marknaden är inne på sina sista dagar. En och annan stannar till och handlar.

- I dag har vi haft både Umebor och Slagnäsbor som kunder, berättar han.

De saker som inte säljs i år kanske går nästa år. För föreningen tänker fortsätta med sin verksamhet.

Mellan kundbesöken sjunker Hilbert ner i en solstol som står utanför lokalen. Han har lånat med sig en bok från loppmarknaden, en Alistair MacLean - "Full fart mot döden".

Den handlar inte om loppmarknaden. Inte om Slagnäs Intresseförening och inte om Hilbert själv. Vad den handlar om?

Ja, det vet Hilbert. Be honom om en recension och köp…



Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om