På fredag får Arjeplog ett nytt tillfälle att lyssna till trion. Lite nu och då syns de i musikaliska sammanhang, och den här gången till förmån för Världens barn och som en del i projektet som Ingemar Marklund sysslar med på ABF.
– En historisk resa för framtidens musik i Arjeplog heter det. Det går ut på att dokumentera den musik som finns lokalt och spara den för framtidens arjeplogare att återupptäcka, säger Marklund.
Flirtar med Elvis
Under de Elvis-konserter som Marklund kört med Anna, Emil och Stefan föddes tanken på att någon gång vända blicken mot gospeln, som stundvis flirtar med Elvis musik. Sagt och gjort.
– Jag pratade med dem och de var också sugna på det. Vi har tillsammans valt ut låtar som kan passa.
Är det svårt att hoppa mellan genrer, Anna Sundström?
– En del. Gospel är ju så förknippat med pamp, yviga rörelser och att släppa på hämningarna. Vi kommer att köra vår egen tolkning av gospeln. Men visst är det lite spännande när man får ett gäng låtar man aldrig hört och en deadline på när man ska kunna sätta dem!
Tummen upp
Nyheter i Norr fick titta in bakom kulisserna och lyssna på repetitionen inför konserten. Tummen upp, säger vi. Och är ni gråtmilda – medtag näsduk. Tolkningen av Leonard Cohens ”Hallelujah” finns med på repertoaren.
Gospelkvällen kan avnjutas i Arjeplogs kyrka. Missa inte!