På Storgatan är det kvinnorna som styr

Många kvinnor är sina egna chefer. Dessutom har Apoteket, Systembolaget, Lilab och Arjeplog Lappland kvinnliga ledare. På Storgatan i Arjeplog är det kvinnorna som styr.

Veronica Fjellström och Marina Wennerberg har jobbat ihop sig under hösten.

Veronica Fjellström och Marina Wennerberg har jobbat ihop sig under hösten.

Foto:

ARJEPLOG2008-11-20 06:00
Chefen på Arjeplogs apotek heter Therése Lundberg. På Systembolaget är det Agneta Carlman som sköter ruljangsen.
- Jag började här i november 1985 och i maj 1987 blev jag butikschef, berättar Agneta.
Eftersom Arjeplog är ett litet ställe, känner personalen ett extra ansvar att förhindra langning.
- Vi kommunicerar med polisen om vad vi kan göra. Vi meddelar dem bland annat vilka helger som innebär en extra hög risk, säger Agneta.
I medieföretaget Lilab AB är Illona Fjellström VD. Den rollen har GunInger Wallström på Arjeplog Lappland Besöksservice AB.
- Bolaget ägs av 60 företag i Arjeplog och Arvidsjaur. Vår uppgift är att främja besöksnäringen genom marknadsföring, medan Turistbyrån jobbar med information till besökare på plats, klargör Guninger.
Frisören Ida Olofsson kommer från Piteå, men har egen salong i Arjeplog sedan 2003.
- Om jag inte kunde försörja mig på det här, skulle jag inte orka. Det har blivit mer konkurrens, men det är ingen stor förändring, säger Ida.
"Viktigt för bygden"
Evas optik har funnits på Storgatan i tio år.
- Det har gått, men det har inte varit lätt. Jag älskar arbetet och kontakten med kunderna, men nog har jag fått skjuta på lönen ibland, menar Eva Sidén Lestander.
- Ibland undrar jag hur man orkar fortsätta, men vi får inte ge upp. Det är viktigt för bygden att vi kämpar. Det säger Nina Rönnholm, som driver klädaffären Nina’s Boutique.
Veronica Fjellström öppnade blomsteraffär den första oktober och hittills har allt varit positivt för hennes del.
- Det har varit som jag trodde, fast bättre. Folk är tacksamma att affären har öppnat, säger Veronica.
Ingen bossig chef
Hon och halvtidsanställda Marina Wennerberg har nu hunnit jobba ihop sig. Marina beskriver sin nya chef som långt ifrån bossig.
- Vi kommer väldigt bra överens och har en fin stämning mellan oss, säger hon.
Hos frisörerna och kusinerna Sofie Hällgren och Emma Bissmark är stämningen speciell. Där kan det emellan åt diskuteras ganska friskt.
- Men vi anpassar stilen efter vilka kunder vi har, säger Sofie.
Hon beskriver Emma som en inbiten planerare samt drivande och nyfiken. Emma kontrar med att Sofie har ett fruktansvärt humör, att hon sjunger jämt och är tjurskallig. Något mildare, men lika familjär, är kontakten med kunderna. När Eva Wallin är på väg ut, säger Emma: Gå försiktigt, det kan vara halt.
Eva svarar att hon nu ska ut och gå med hunden i en och en halv timme.
- Ja, då får du ta på dig broddar, uppmanar Emma bestämt.
Fakta Kvinnliga företagare
 Både Apoteket och Systembolaget i Arjeplog har kvinnliga chefer. Lilab AB och Arjeplog Lappland Besöksservice har varsin kvinnlig vd.
 Av Storgatans cirka 20 företag, drivs tre fjärdedelar av kvinnor.
 Ungefär hälften försörjer sig på sin verksamhet, medan resten jobbar extra som anställda.
 Företagarna säger att även om de inte träffas allihop så ofta, så är stämningen mellan dem god och man gläds åt alla kvinnor som vågar satsa på egna verksamheter.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om