Ojämn snötillgång men bra isar i fjällen

Spåren av blidvädret och blåsten, som drabbade fjälltrakterna tidigare i vinter, syns fortfarande. Backar och myrar är bitvis fria från snö. I sluttningarna som legat i lä är dock snötillgången nog så bra, och lavinerna har redan börjat rulla.

Arjeplog2006-03-07 00:00
I skogen är det gott om snö och skoterlederna kring Arjeplog är väldigt bra. Till och med i fjälltrakterna är lederna förvånansvärt kördugliga, trots snöbristen. Problemet är snarare att lederna är så hårda och det gör att skotrar och kälkar skadas. Rolf Sundberg, ägare av Miekak fiskecamp berättar att det är många fjällresenärer som kommer med trasiga kälkar och behöver hjälp att svetsa.

Lite snö

Dan Lidström som tillsammans med hustrun Helene driver Sandvikens fjällgård gläder sig över den lilla snömängd som kom i förra veckan.

- Det kom en decimeter, så det blev bättre skoterföre.

Isarna är av mycket hög kvalitet. De flesta isar består av kärnis och täcks bara med ett tunt snölager. Men det finns ställen där isarna är nästan helt fria från snö.

Fisket verkar vara på gång efter att ha varit trögt en tid. Beträffande ripjakten, som pågår till den 15 mars så är det få jägare som nått goda resultat. Rolf Sundberg berättar att jägarna som sökt sig högt upp på fjället har hittat gott om fjällripor.

Varnar för laviner

Mindre flaklaviner har gått på många ställen i fjällvärlden. En av dessa har gått i en sluttning vid fjällsjön Gavas. Martin Lestander vid Arjeplogspolisen vill varna för dylika laviner. Han menar att Gavaslavinen hade kunnat orsaka en svår olycka. Strax nedanför lavinområdet hade nämligen någon grävt en så kallad solgrotta.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om