Först ut med nytt inloggningskoncept

Blyuddens deli inför inloggning med kreditkort till den digitala butiken. Det möjliggör även för utländska biltestare och turister att handla. "Vi är först i Sverige med denna lösning", säger delägaren Janne Fjellström.

"Mitt mål är att alla ska kunna komma in hos oss", säger Janne Fjellström som tillsammans med sin sambo Gunilla Holmlund startat digital butik. Nu inför de möjligheten att komma in i butiken med kredikort. (Arkivbild)

"Mitt mål är att alla ska kunna komma in hos oss", säger Janne Fjellström som tillsammans med sin sambo Gunilla Holmlund startat digital butik. Nu inför de möjligheten att komma in i butiken med kredikort. (Arkivbild)

Foto: Maria Söderberg

Arjeplog2021-11-23 07:00

Som vi tidigare skrivit har Blyuddens deli utökat sin verksamhet och startat digital butik. Nu har de tagit nästa steg och lanserat inloggning med kreditkort. Blyuddens deli är pilotbutik för inloggningskonceptet som innebär att man förutom med bank-id även kan logga in och öppna butiken med ett kreditkort. 

– Det är ganska unikt att vi i lilla Arjeplog är först i Sverige om det, säger Janne Fjellström som driver butiken tillsammans med sin sambo Gunilla Holmlund.

I och med det här konceptet kan även utländska biltestare och turister logga in i butiken. Något Janne Fjellström tycker är viktigt.

– Jag tror att det är nödvändigt för att kunna ha en hundraprocentig service, säger han.

Det har gått några veckor sedan de öppnade den obemannade butiken och Janne Fjellström säger att intresset är stort. Han ser den nya inloggningsfunktionen som ett mervärde för kunderna eftersom alla inte vill använda bank-id. Det nya systemet togs i bruk under måndagsmorgonen.

– Det har varit hit två ungdomar som har testat att öppna dörren med kort. Det går snabbare att logga in med kortet än i appen. Vi har det här för att alla ska kunna komma in. En del har ju för gamla telefoner och kan inte ha bank-id, men korten fungerar ju alltid, säger Janne Fjellström.

Den digitala butiken driver de med hjälp av projektet Digiby, Digitala tjänster i byar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!