Ny entreprenör för kommunalteknik i Arjeplog
Det blir ett helt lokalt företag som kommer att svara för de kommunala verksamheterna som vatten, avlopp, gator och vägar, parker, renings- och fjärrvärmeverk. Kommunstyrelsen i Arjeplog beslutade att anta anbudet från Lindbergs Entreprenad för skötseln från om med 2009.
Drift av reningsverk
I anbudet ingår även driften av reningsverket. Den verksamheten har kommunen drivit själv av men kommunstyrelsen vill entreprenadisera och föreslår att kommunfullmäktige beslutar så.
Cassimir Lindberg räknar med att de två personer som jobbar i reningsverket ska fortsätta som anställda av honom.
I övrigt räknar han med att anställa en arbetsledare och de antal personer som behövs i verksamheten.
Kommunstyrelsen beslutade att utöka investeringsramen för ombyggnad av Öberga förskola till flyktingmottagning från 4,9 till 6,4 miljoner kronor.
Kommunstyrelsen har beslutat att Ångeby IF ska beviljas
10 000 kronor ur avsatta medel för landsbygdsutveckling. Föreningen vill hålla upp skidspår och anordna löpartävlingar. Ur samma medel beviljas Laisälvens Fiskevårdsförening 10 000 för att anlägga en sjösättningsramp i Västra Mullejaur.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!