Busstationen utreds på nytt

försening. Miljökonsekvensbeskrivningen, MKB, för busstationen ska kompletteras enligt Länsstyrelsens krav, och ärendet har högsta prioritet. Det säger kommunstyrelsens au, med adress Miljö- Bygg och Räddningsnämnden.

Arjeplog2006-03-24 00:00
På Miljö- och Byggkontoret är ingen förvånad över att beslutet om ändring av detaljplanen upphävdes av länsstyrelsen.

- Vi har påpekat bristerna i MKB:n, vi visste att det fanns tveksamheter. Men ärendet pressades igenom, säger Martin Stenlund, byggnadskontoret.

När det blev känt att Länsstyrelsen upphävt ändringen av detaljplanen, riktade kommunalrådet Bengt-Urban Fransson kritik mot Miljö- och Byggkontoret, som han ansåg borde ha sett till att MKB:n varit komplett. Martin Stenlund anser kritiken vara orättvis, eftersom Miljökonsekvensbeskrivningen är gjord av en konsultfirma, på uppdrag av kommunstyrelsen. Vid ett flertal tillfällen under ärendets gång har både länsstyrelsen och tjänstemän på Miljö- och Byggkontoret påpekat brister i bland annat just MKB:n.

Högsta prioritet

Bengt-Urban Fransson erkänner att politikerna velat skynda på ärendet.

- Självklart har vi pressat på, vi har gett ett tydligt budskap att frågan har högsta prioritet. Ärendet har rullat på så länge, nu är det inne på tredje mandatperioden, och jag har bestämt mig för att det inte ska in i en fjärde mandatperiod, säger han.

Däremot ångrar han inte sin kritik mot Miljö- och Byggkontoret och MBR-nämnden.

- Det här tydliggör än mer brister i hanteringen, om det är så att man för upp oförberedda ärenden. I och med att MBR-nämnden godkände miljökonsekvensbeskrivningen, så utgick vi ifrån att den var bra. De ska ha kompetensen att bedöma och handlägga sådana här frågor, säger Fransson.

Försenat bygge

Bengt-Urban Fransson medger dock att han känt till miljökontorets synpunkter.

- Men vår bedömning var att trafikökningen var att betrakta som ringa, säger han.

Fransson säger också att kommunen inte riskerar att förlora det beviljade EU-bidraget till busstationen, men att bygget kommer att bli rejält försenat.

- Meningen var att busstationen skulle vara klar att tas i bruk till hösten, men så blir det inte. Som jag förstår det måste hela proceduren med samråd och utställning inför detaljplaneändringen göras om, och nytt beslut kan tas tidigast vid fullmäktige i juni, om ens då.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om