Bitte blev Akkelismästare

Bitte Westerlund från Arjeplog blev Akkelismästare när Akkelismästerskapet avgjordes på Akkelissjön.

Bitte Westerlund från Arjeplog blev Akkelismästare när Akkelismästerskapet avgjordes på Akkelissjön.

Foto: Bertil Sundkvist

ARJEPLOG2014-04-22 09:40

Smått otroliga 73 personer hade sökt sig ut på sjön Akkelis, väster om Arjeplog och norr om Racksund, för att delta i det årliga Akkelismästerskapet. En pimpeltävling som går ut på att fånga den största fisken.

Det går att vinna på både tur och skicklighet. För den som vinner handlar det om skicklighet, för den som inte vinner hade vinnaren bara tur.

Hursomhelst vann Bitte Westerlund tävlingen och titeln Akkelismästare 2014. Hon fick en abborre som vägde 0,763 kilo. Två kom Joakim Fredriksson med en abborre som vägde 0,695 och trea blev Natalie Fredriksson, också hon med en abborre med vikten 0,635.

Barnklassen vanns av Thea Hällström med en abborre på 0,544 kilo.

Bitte Westerlunds segerrecept var betet. Hon hade agnat med power-bait.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om