Arjeplog dammar till när läget kommer

Det är nästan färdigtränat. Summer Games står för dörren och Arjeplogstjejerna i F 00-laget vet vad som gäller när läget dyker upp – damma på. Det var det som sista träningen gick ut på, att damma på. Hårda skott på mål.

Fotboll är inte bara blodigt allvar, man kan skoja till det också, som Lois Holmström gör när hon demonstrerar hur en straffspark ska skjutas. Undra om tränare Per Nordlander är ”impad”?

Fotboll är inte bara blodigt allvar, man kan skoja till det också, som Lois Holmström gör när hon demonstrerar hur en straffspark ska skjutas. Undra om tränare Per Nordlander är ”impad”?

Foto: Foto: Bertil Sundkvist

ARJEPLOG2013-06-26 06:00

Stämningen är uppsluppen. Alla längtar till Summer Games. För tjejerna i F 00-laget är det tredje gången. Målsättningen är inte att vinna turneringen, det finns liksom inte på kartan. Nu är det inte 7-manna längre utan 11-manna. Laget har bara spelat en enda träningsmatch på stor plan. Fast å andra sidan, laget har gått in för svåra uppgifter förr. Som första gången i Summer Games, då hade fem av lagmedlemmarna aldrig provat på att spela match.

Hitintills har det mest blivit förluster, men inte bara, det finns en vinst och en oavgjord i bagaget.

– Och nu är vi taggade, säger coachen Ann-Charlotte Holmström och avslöjar att man satsat på att bygga upp ett försvar och en skaplig mitt.

– Nu är det bara anfallet och skotten som ska funka. Hoppas vi får göra många mål…

I försvaret finns bland annat målvakten Emma Lundmark som efter tre år i laget är jättesäker. F 00-laget tränas av Linda Bergqvist, Ann-Charlott och Tommy Homström samt Per Nordlander.

P 00-laget har en ledartrojka med Thomas Rönnqvist, Anders Nilsson och Niklas Westling. Thomas Rönnqvist tar inte heller ut några segrar i förskott.

– Vi samlar erfarenheter, tanken att vi ska vinna är inte ens realistisk, säger han och fortsätter:

– Vi brukar hamna i uppsamlingsmatcherna. Alla lag är ju garanterade att få spela minst fyra matcher.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om