Amerikan ställer ut på Silvermuseet

Under torsdagen vankades utställning på Silvermuseet. Bland alster med UFO:s och takfläktar fanns en svensk och en amerikan. För PT berättar Alandra Markman om verket, och om kontrasterna mellan Arjeplog och New Orleans.

Alandra Markman och Ella Hillström inlindade i sitt alster "Space Junk".

Alandra Markman och Ella Hillström inlindade i sitt alster "Space Junk".

Foto: Erik Dahlberg

ARJEPLOG2019-07-26 07:48

Varje år väljer konstnärsresidenset Tomma Rum ut en mindre ort i Sverige där de samlar sina deltagare för vistelse och utställning. I år föll valet på Arjeplog. Mottagandet har varit varmt på flera sätt, inte minst vädermässigt.

– Att få ställa ut Silvermuseet är en stor ära för oss eftersom det är en så viktig del av Arjeplog, säger Ella Hillström.

– Jag älskar det. Det är jättefint. Sofia och Gunilla som jobbar här har varit väldigt bemötande och gått med på våra knäppa idéer, fortsätter hon.

En av de knäppa idéerna som visades upp under torsdagen var ”Space Junk.” En skildring som skall efterlikna olika typer av bråte som kretsar ute i rymden. Tillverkningen har skett under de fyra dagar som Ella Hillström har varit i Arjeplog.

Alandra Markman från New Orleans är medkonstnär. Materialet till sitt alster har de hittat längst Arjeplogs strandlinjer. Alldeles intill hänger också ett egenkonstruerat UFO av en annan konstnär.

– Jag är intresserad av astronomi och Ella ville utforska det från en materiell ståndpunkt. Den visar hur olika objekt i rymden påverkar oss, via våglängd och frekvens, säger Alandra Markman.

Vistelsen i Arjeplog är något annat än vad han är van vid.

– Jag njuter verkligen av det. Det är ganska fridfullt. Jag gillar bergen som finns här, säger han.

– I New Orleans är det väldigt högljutt och folk blir väldigt uppspelta. I Arjeplog är det lugnare, avslutar Alandra Markman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!