Sveriges bästa skoterleder
Finns Sveriges bästa snöskoterleder i området runt Polcirkeln i Arjeplogsfjällen?- Skulle tro det, säger Terje Johansen som driver Camp Polcirkeln sedan 18 år tillbaka.
Polcirkelnområdet i Arjeplogsfjällen aspirerar på titeln Sveriges bästa skoterleder. Terje Johansen som driver Camp Polcirkeln visar upp den gigantiska sladden som gör lederna så körvänliga.
Foto: Bertil Sundkvist
Camp Polcirkeln, eller Terjes Allservice & Husvagnscamping som också företaget heter ligger mitt på Polcirkeln. En butik, en stor husvagnsparkering och en verkstad ingår i rörelsen. Men ägaren, Terje Johansson är också extremt inblandad i skoterlederna som sköts av Polcirkelns skoterklubb. Han har skaffat en pistmaskin som klubben får använda. Och det senaste tillskottet, grädden på moset, är en gigantisk skotersladd. Runt själva Camp Polcirkeln är lederna så fina att det hänt att bilförare kört in på lederna i tron att der är vägar.
Många skotermil
- Det skulle inte förvåna mig om man kan köra bil till fjällsjöarna, så bra är lederna, säger Terje.
Polcirkelns skoterklubb har åtskilliga mil leder på sitt ansvar. Ledsystemet utgår som spindelben från kroppen, vilken i det här fallet är Camp Polcirkeln.
Lederna behövs. Området är utsatt för hårt tryck från vinterturistande skoteråkare och fiskare. Alla husvagnsparkeringar är fulla och trots att det mest handlar om säsongplatser är kön lång. Det ska till skilsmässor eller dödsfall för att det ska bli en ledig plats.
- Många har haft säsongsplats här sedan jag startade för 18 år sedan, säger Terje.
Någon utveckling är inte planerad. Bra underhåll är viktigast. Terje Johansen märker ingen efterfrågan på ytterligare satsningar. Folk fiskar och kör skoter. Fungerar det så är alla nöjda.
- Det finns ändå hur mycket som helst att göra. Tiden går så fort. Jag går till jobbet på morgon och går hem på kvällen.
Mycket att göra
Att kalla in extra personal är inte lätt. Egentligen snudd på omöjligt. Så under högsäsong är det inte att tänka på att bli sjuk eller att vara ledig.
Terje Johansen är känd för att vara en arbetsmyra, fast han har provat att vara ledig, och det kändes helt okej.
- Jo, jag kom på att det faktiskt var skönt ...
Camp Polcirkeln gjorde sig känd på riksplanet som bensinstationen som sålde mest bensin under påskhelgen. 10 kubikmeter skoterbränsle räckte bara i två dagar.
- Det körs nog minst lika mycket nu. Men miljömedvetenheten och bränslekostnaderna har tvingat fram bränslesnålare maskiner. Förr kunde en skoter ta 4 -5 liter milen. Nu får den inte ta mer än två, säger Terje Johansen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!