Stora fiskar i gassande sol

Trots att över 100 båtar var anmälda till Arvidsträskdragets företagscup såg prispallen nästan ut som en firmafest. Lundbergs plåtslageri tog hem tre av fyra topplaceringar.

Även ett antal mopeder visades upp.

Även ett antal mopeder visades upp.

Foto: Christoffer Markström

Arvidsträsk2019-06-15 18:20

Det var bara IVAB (Infjärdens värme AB) som slog sig in på pallen i den populära företagscupen i trollingfiske. Piteåföretaget slutade på andra plats och belönades med ett kastspö. Lundbergs plåtslageri från Älvsbyn deltog med tre båtar och slutade etta, trea och fyra och blev en elbåtmotor och en morika rikare. Dessutom tog företaget hem pengapriserna för tyngsta gädda (1 000 kronor) och tyngsta öring (3 000 kronor).

Dagens största fisk var en gädda på 7,4 kilo som Taha Anwar drog upp.

– Den är lite tyngre än vår nyfödde son. Vi kastade två gånger och sedan körde vi in i viken och så kastade jag en gång till där. Jag trodde jag fastnade först, men det gjorde jag inte. Den sög fast och simmade under flotten så mitt spö var under också, det var jäkligt skönt, säger han.

Se mer:"Alla bilder från Arvidsträskdraget"

Men det räckte bara till en tredjeplats totalt eftersom Peter Lundberg drog upp en öring på drygt 4 kilo.

– Varje båt får fylla en påse med max fem fiskar och så har vi ett poängsystem. Får man en öring så är poängen för fisken högre och poängen för kilo ännu högre, så det lönar sig att fiska öring, säger tävlingsledaren Börje Pettersson.

Lundbergs plåt vann även i fjol.

– Då fick min lillebror Joel upp en gädda på över sju kilo. På samma ställe som Taha fick sin i år, säger Ida Lundberg.

Det var rekordmånga anmälningar till årets företagscup.

– Det var föranmält 106 företagsbåtar och 17 privatbåtar, men hur många som verkligen kom till start vet jag inte, säger Börje Pettersson.

– Vi har haft strax under 100 båtar tidigare, men aldrig över. Dessutom ett helt perfekt fiskeväder. Det kan inte bli bättre, säger han.

Byaföreningen har gjort fiskefrämjande åtgärder.

– Man planterat öring här för några år sedan och det är även gjort lekbottnar och grusbäddar bland annat. Det har gett bra resultat, men det tar ett tag att fylla en sådan här sjö med öring, säger Börje Pettersson.

Förutom fisketävlingen arrangerades det loppis, bilutställning och konstutställning vid Arvidsträsk byagård. Partybandet "Cykel på köpet" spelade och byaföreningen grillade hamburgare och sålde fika. Årets arrangemang var det 19:e i ordningen.

– Vi får se vad vi siktar på till 20-årsjubileumet nästa år. Vi har några idéer, men vi får se. Något ska vi slå på stora trumman, säger Sara Öberg, ordförande i byaföreningen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!