Vidselsbor oroade över torgförsäljning

Försäljningen av torghusen oroar Vidselsbor som PT talat med. "Kommunen skulle ha köpt och rivit dem".

Enligt konkursförvaltaren Hans Andersson var Älvsbyns kommun inte intresserade av att köpa fastigheterna. (Arkivbild)

Enligt konkursförvaltaren Hans Andersson var Älvsbyns kommun inte intresserade av att köpa fastigheterna. (Arkivbild)

Foto: Gunnar Westergren

Älvsbyn2020-07-22 18:30

Beskedet om fastighetsförsäljningen har nått många Vidselsbor och en del är oroade.

– Man blir lite nervös när det är en privatperson som köper dem. Inte ett företag. Vem köper två stora förfallna hyreshus som privatperson, säger en Vidselsbo som PT talat med.

– Ryktena säger att det ska komma 300 bärplockare. Men vart de ska komma ifrån vet jag inte. Jag vet inte hur det ser ut vid gränserna nu.

Hur ser du på om det blir några hundra bärplockare i torghusen?

– Det känns inte positivt och eftersom det är en privatperson som köpt de förfallna husen känns det inte seriöst. Det vore en annan sak om det vore ett företag där det finns bokföring och kontroll.

Vidselsbon är besviken över att Älvsbyns kommun inte köpte husen och rev dem.

– Det skulle ha rivits. Jag vet en som var nere i källaren på ena huset där i våras. Då var det vattenfyllt och luktade apa. Det har varit mögelskadat sedan 90-talet. Men kommunen kan inte lägga ut pengar i byarna. Det hade varit annorlunda om det låg i Älvsbyn.

Enligt konkursförvaltaren Hans Andersson var kommunen aldrig intresserade av att köpa de nedgångna husen.

– Nej, kommunen vare inte villig att överta ett ansvar och köpa fastigheterna från boet.

Vidselsbor är oroade över vad som kommer att hända med huset?

– Det förstår jag. De är centralt belägna också. Men det har funnits möjlighet att förvärva dem från var och en och nu var en person beredd att köpa dem och göra något av dem, säger Hans Andersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!