"Tre områdespoliser är ett minimikrav"

Kommunalråd Bill Nilsson, s, är kritisk till neddragningen av lokalförankrade poliser i Älvsbyn.- Som kommuninvånare vill man känna tryggheten att ha polis på nära håll som snabbt kan rycka ut, säger han.

Bill Nilsson summerar sitt första år som kommunalråd med: "Roligt och spännande fast samtidigt tufft och jobbigt. Men jag trivs verkligen på posten". (Arkivbild)

Bill Nilsson summerar sitt första år som kommunalråd med: "Roligt och spännande fast samtidigt tufft och jobbigt. Men jag trivs verkligen på posten". (Arkivbild)

Foto: Therese Hedman

ÄLVSBYN2008-04-17 00:15
Till skillnad från sin företrädare och partikamrat Bo Johansson, som numera är polisstyrelsens ordförande i Norrbotten, tror inte Bill Nilsson att den nya polisorganisationen är bra för Älvsbyn.
- På papperet ser det bra ut att länets samlade polisresurser ska kunna ställa upp och upprätthålla tryggheten även i vår kommun, men i praktiken kan man bara konstatera att Älvsbyn tillhör förlorarna vad gäller polisbemanning, säger Bill Nilsson.
- Det är inte bara polistjänster som har försvunnit. Servicen har också försämrats genom minskat öppethållande på polisstationen.
- Att dra ner på samhällsservicen ger fel signaler i en kommun som Älvsbyn. Det är negativt för den kommunala satsningen på ökad inflyttning och tillväxt, tillägger han.
Som PT berättade i går kommer polisstationen att vara stängd sju veckor i sommar, för att ledningen i Luleå inte anser sig ha råd med en semestervikarie för assistenten Torgny Karlsson.
- Det är oacceptabelt. Jag kommer att ta upp frågan politiskt med polisledningen, säger Bill Nilsson.
En annan fråga som Bill Nilsson är beredd att kämpa politiskt för är antalet områdespoliser i Älvsbyn. Enligt den nya polisorganisationen ska det finnas två tjänster i varje kommun.
- Det är för lite i den här kommunen. Om polismyndigheten menar allvar med att syftet med omorganisationen är att göra polisen mer synlig i samhället måste vi ha minst tre områdespoliser stationerade på orten, säger kommunalrådet.
- Om Älvsbyn ska kunna fortsätta att vara en trygg och bra kommun att bo i kan vi inte förlita oss på polishjälp utifrån kvällar och helger. Det handlar ju också om förebyggande insatser, då det är jätteviktigt att våra egna Älvsbypoliser kan vara ute på fältet.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om