- Det var eleverna som tog initiativet till föreställningen och de har själva valt ut musiken och tolkat texterna, säger Marianne Granlund, teckenspråkslärare på gymnasiet.
Stum doa-kör
Med en blandning av teater, mimik, kroppsspråk och teckenspråk förmedlade de 40 eleverna föreställningens huvudtema - Kärlek.- Det är inte grammatisk korrekt teckenspråk vi visar upp, utan fria tolkningar av låttexter och musik. Lite som teckenspråkspoesi, säger Marianne Granlund.
Föreställningen var uppbyggd på flera musikmedleyn där skilda genrer som schlager, filmmusik och visor fanns representerade. I en scen sågs en ljudlös men gestikulerande doa-kör flankera "sångarna" som framförde klassikern "Sån’t är livet" på teckenspråk.
Omringad av damer
Huvuddelen av de medverkande var tjejer, men ett fåtal killar tog också plats på scenen. En av dem är Linus Andersson som läst teckenspråk i ett år. Han spelade rollen som Herkules i en av scenerna.- Jag sa ja innan jag fick veta vilken roll jag skulle ha. Men sen var det bara att köra på, säger han efter framträdandet där han som Herkules var omringad av beundrande damer som slogs om hjältens gunst.