Småbarn tog tåget till Boden

En kort resa för tåget. Ett jättekliv för småbarnen. Timmersvansens förskola reste till Boden med de allra yngsta.- De tycker att det är jättespännande, säger förskoleläraren Maud Andersson.

Theo Eriksson, tre år, vinkar förväl till Älvsbyn.

Theo Eriksson, tre år, vinkar förväl till Älvsbyn.

Foto: Joel Gustafsson

ÄLVSBYN2011-06-20 06:00

För åttonde året i rad kliver Timmersvansens småbarnsavdelning Idet ut på järnvägsperrongen i Älvsbyn. Den engagerade personalen satsar på upplevelser och tar med barnen på deras första tågresa.

- Boooden, säger Anton Lundgren, från Älvsbyn och blickar ut över järnvägsspåret.

Pojken har inte fyllt två år och hans vokabulär är lite haltande. Orden tågbana och Boden framträder i meningarna och mamman skrattar åt hans språkliga framsteg.

- Det är jättekul att de gör något nytt och spännande för barnen, säger Linda Lindgren, 21 år.

"Glass och rutschbana"
Under året har småttingarna på förskolan gått promenader till järnvägsstationen och planerat för höjdpunkten. I fredags hoppade de på vagnen för en dag i Boden.

Theo Eriksson, tre år, planerade aktiviteter på utflykten.

- Åka rutschkana och äta glass, säger han.

Lärorik och trygg
Småbarnsavdelningen hade samlat in extrapersonal och totalt höll sex vuxna ett barn i varje hand.

- I läroplanen står det att förskolan ska vara rolig, trygg och lärorik. Det här stämmer bra på det, säger läraren Elisabeth Lindgren.

Förr i tiden var tågresor ett vanligt inslag i förskoleverksamheten. Numera är Idet den enda avdelning i Älvsbyn som genomför utflykten. Föräldrarna står för de 70 kronor det kostar att forsla barnen fram och tillbaka och bjuda på glass.

- Det finns inte pengar i verksamheten till det här, säger Elisabeth Lindgren.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om