S vill satsa 60 miljoner på nytt äldreboende

Ett helt nytt äldreboende med 27 platser i centralorten, ett utomhusbad nära badhuset och ett hyreshus med nya bostadslägenheter på Lekentomten. Det är vad Socialdemokraterna i Älvsbyn bestämt sig för att satsa på under kommande mandatperiod.

På det här grönområdet nära badhuset vill Socialdemokraterna i Älvsbyn, här representerade av ordförande Tomas Egmark och kommunalråd Helena Öhlund, anlägga ett utomhusbad för cirka tio miljoner kronor under kommande mandatperiod.

På det här grönområdet nära badhuset vill Socialdemokraterna i Älvsbyn, här representerade av ordförande Tomas Egmark och kommunalråd Helena Öhlund, anlägga ett utomhusbad för cirka tio miljoner kronor under kommande mandatperiod.

Foto: Britt Lindgren-Blom

ÄLVSBYN2013-11-02 09:00

Videon är inte längre tillgänglig

På torsdagen kallade Tomas Egmark, ordförande för socialdemokratiska partiet i Älvsbyn, och kommunalråd Helena Öhlund (S) till presskonferens för att presentera partiets politiska målbild.

– Under den här mandatperioden har vi tillsammans med Vänsterpartiet satsat främst på skolan och förskolan. Inför valet lovade vi att bygga en ny skola och det har vi också gjort, säger Helena Öhlund.

– Nu är det de äldre medborgarna vi vill satsa på genom att bygga ett nytt särskilt boende med fokus på både bra boendemiljö och arbetsmiljö. Var boendet ska byggas har vi inte kommit fram till än. Helst ska det vara en naturskön plats med fin utsikt och goda möjligheter till utevistelse.

Tolv nya platser

I S-planen ingår att tömma äldreboendet Nybergas D-flygel, där det i dag finns tre avdelningar med vardera fem platser fördelade på tre våningsplan.

– Det är inget bra boende för demenssjuka och en problematisk arbetsmiljö för nattpersonalen som måste greppa tre våningar, säger Helena Öhlund.

Men om ni plockar bort 15 platser blir det ju bara ett tillskott med tolv platser i det nya boendet?

– Det stämmer, svarar kommunalrådet, som varit ordförande i den nyligen genomförda äldreberedningen där politiken i samråd med äldreomsorgens personal kommit fram till att det behövs 16 nya boendeplatser.

– Ja, så är det. Enligt personalen som varit med och utformat äldreberedningens slutrapport är nio det ultimata platsantalet per avdelning. Därför ska det nya boendet ha tre avdelningar med sammanlagt 27 platser.

Beräknad kostnad för nybygget?

– Det har vi inga säkra siffror på än, men förmodligen rör det sig om cirka 60 miljoner kronor, säger Helena Öhlund och lovar på stående fot att satsningen inte ska medföra höjd kommunalskatt: Finansieringen ska ske genom lån.

Utomhusbad

I Socialdemokraternas målbild ingår också att bygga ett utomhusbad för cirka tio miljoner kronor. Enligt den framtagna skissen ska badet ligga på grönområdet nära badhuset, tomten som i många år varit föremål för likartade planer.

– Det här gör vi i första hand för kommunens barnfamiljer. Förutom pool med olika barnattraktioner ska det finnas omklädningsrum, duschar och kiosk vid anläggningen, förklarar Tomas Egmark, som har goda förhoppningar om att Älvsbyn också snart kommer att få se en ny fastighet med hälsocentral, folktandvård och bostadslägenheter byggas upp på Lekentomten:

– Landstingsledningen är klart intresserad och har aviserat att de behöver en lokal på drygt 1 500 kvadratmeter. Återstår att se om vi kan få någon privat aktör på marknaden att bygga, annars måste kommunen göra det själv, eftersom behovet av nya lägenheter kommer att öka ännu mer när Lavergruvan blir verklighet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om