Positivt om gratis surfning

Det ser ut att kunna bli fri surfning på byaföreningarnas datorer i Älvsbyns kommun. Ett positivt yttrande har avgetts på det medborgarförslag som lämnades in i höstas. Randolf Eriksson, näringslivssekreterare, föreslår att kommunen initialt tillskjuter 125 000 kronor för ändamålet.

Älvsbyn2006-04-21 00:00
Den 25 oktober förra året skrev Piteå-Tidningen om ett medborgarförslag som lämnats in av Fritjof Jonsson, sekreterare i Korsträsks byaförening. Förslaget gick ut på att byaföreningarnas datorer borde kunna upplåtas till byborna för gratis användning på samma sätt som biblioteket gör med sina datorer.

Positivt yttrande

Nu har Randolf Eriksson tittat närmare på förslaget och lämnat ett yttrande. Utvecklingsavdelningen har genom IT-avdelningen fått uppgifter om den föreslagna tjänsten. Enligt beräkningarna kostar en stationär dator omkring 5 000 kronor, ADSL-uppkoppling 1 500 kronor (under förutsättning att telefonabonnemang finns.) Den fasta kostnaden till Telia uppgår till 50 kronor per månad. Där fiberkabel finns kostar bredbandsuttaget 3 000 kronor.

Utökad E-demokrati

Enligt yttrandet anser utvecklingsavdelningen att förslaget är ett led i en utökad landsbygdsutveckling som ger en bättre kommunikationsmöjlighet och både unga och gamla. Man anser också att förslaget ger utökad E-demokrati och utnyttjande av den service som 24-timmarsmyndigheten ger möjlighet till i framtiden.

Randolf Eriksson föreslår därför att kommunfullmäktige beslutar att tillstyrka förslaget och att kommunen till att börja med tillskjuter 125 000 kronor för ändamålet, varifrån byaföreningarna kan söka bidrag för datorinköp, driftkostnad och uppkopplingsavgift.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om