Att skolungdomar och andra resenärer tvingas stå på landsvägsbussar är en skandal enligt Nationalföreningen för Trafiksäkerhetens Främjande, NTF.
– Det är fruktansvärt. Krockvåldet i de här hastigheterna är oerhörda. Det räcker med en kraftig inbromsning för att någon ska flyga in i rutan. Om bussen skulle köra av vägen eller krocka med en älg vore förödande, säger Lars Martinell, verksamhetschef på NTF i Norrbotten.
Att åka buss är normalt säkrare än att färdas i personbil.
– Men det gäller bara om du sitter fastbältad.
Godkänd för 90
Busschauffören får köra 90 kilometer i timmen med stående passagerare om bussen är godkänd för det men branschen rekommenderar 70 som högsta hastighet.
– Det hjälper inte att busschauffören kör extra försiktigt. Du klarar endast av att hålla fast dig i sju kilometer i timmen om det tar stopp, säger Lars Martinell.
”Inte acceptabelt”
Han tycker att skolan bör agera innan det sker en allvarlig olycka.
– Även om det är lagligt så är det inte acceptabelt. Elever och andra som åker på bussen ska inte må dåligt.
”Lovat ersättningsbussar”
Enligt Britta Dahlén, gymnasiechef i Piteå kommun, ska inte eleverna behöva stå i bussarna. Hon har varit i kontakt med kommunens skolskjutshandläggare som har påtalat problemet på möten med länstrafiken.
– De har lovat att ersättningsbussar ska sättas in om det är för mycket elever.
Att så inte sker tycker hon är olyckligt och frågan ska tas upp igen.
– När vi upphandlar en sådan här tjänst ingår det att de ska transportera ungdomarna på ett säkert sätt, säger Britta Dahlén.