Lokalt kontor ska öka virkeshandeln

Skogsbolaget SCA stängde sitt lokalkontor i Älvsbyn för två år sedan. I dag öppnar de igen - i nya lokaler.- Vi vill inte tappa kontakten med markägarna i Älvsbyn, säger virkesköparen Anders Sundström.

När SCA lade ner kontoret försämrades kontakten med skogsägarna.  "Jag tror att det är bättre att finnas lokalt förankrade", säger virkesköparen Anders Sundström som jobbar mot Älvsbyn.

När SCA lade ner kontoret försämrades kontakten med skogsägarna. "Jag tror att det är bättre att finnas lokalt förankrade", säger virkesköparen Anders Sundström som jobbar mot Älvsbyn.

Foto: Joel Gustafsson

ÄLVSBYN2011-05-25 06:00

Nu finns det återigen två virkesköpare lokalt representerade i Älvsbyn. Efter att SCA Skog lade ner lokalkontoret 2009 blev Sveaskog den enda aktören som ortens privata markägare kunde besöka utan att köra till Piteå.

Det privata skogsbolaget kände att kontakten med markägare försvårades och öppnar nu ett nytt virkesköparkontor för att hålla sina tre skogsmaskinsentreprenörer i Älvsbyn med jobb.

Köper mer privatskog
För att mätta sågverket och pappersbruket avverkar de i Älvsbyn och Piteå cirka 100 000 kubikmeter skog på privat mark - ungefär hälften av det totala uttaget i kommunerna.

- Vi maxar uttaget på egen skog. Ska vi öka är det på privata marker och det är det som har hänt de sista tio åren, säger virkesköparen Anders Sundström som får nya lokaler.

Att verka lokalt är viktigt för ett skogsbolag, enligt Anders Sundström som berättar att förtroende är nog så viktigt som priset.

- Min tanke är att vi ska finnas på plats om någon vill ha hjälp. Det bottnar i att vi vill ha tag på virke, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om