Koutsläpp lockade stora och små
Hundratals människor i alla åldrar sökte sig till Isaksgården på lördagsförmiddagen för att beskåda dagens koutsläpp. Innan de ystra kossorna fick skutta ut på sitt efterlängtade grönbete förrättade landshövding Per-Ola Eriksson invigning av den nya ladugården.
Foto: Maria Johansson
I samband med lördagens koutsläpp passade lantbrukarparet på att inviga den nya ladugården, som varit i drift sedan hösten 2008. För den sedvanliga bandklippningen svarade landshövding Per-Ola Eriksson.
- Det är en härlig känsla för en bondpojk som jag att stå här. En gång var min stora dröm att bli bonde, men man skulle kunna säga att jag kom snett i livet. Det blev politik och annat, sa han i sitt invigningstal.
Efter invigningen var det dags för dagens stora händelse, både för de förväntansfullt råmande kossorna och besökarna som samlats på gården: Koutsläpp! Undan för undan sprang djuren ut i hagen, några mer uppsluppna än sina kompisar, men alla med en synbar glädje över den nya friheten.
- De är lite väl glada, tycker jag. De sparkar ju varandra lite, sa Rebecca Cecconi, nio år, en av de fascinerade åskådarna.
Läs mer om invigningen av Isaksgården och koutsläppet i måndagens PT.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!